Тривожний розлад: чи є він у мене, чи ні?

«У моєму житті все гаразд, але мені постійно дошкуляють погані передчуття…»,

«Весь час переживаю буквально через все: якою завтра буде погода, чи не захворіє раптом хтось із моїх родичів…»,

«Відчуваю себе занадто напруженою та нездатною розслабитися. Раніше цей стан приходив та зникав, а віднедавна став постійним…»

Людині притаманне почуття тривоги. Психологи стверджують, що це «негативно забарвлена» емоція, яка виражає відчуття невизначеності, неусвідомлені передчуття та очікування несприятливих подій.
У нормі тривога пов’язана із підсвідомою мобілізацією психічних сил організму для подолання потенційно небезпечної ситуації.

Тривога виникає в ситуаціях, коли ще немає (й може не бути) реальної небезпеки для людини, але вона чекає на неї, причому поки що не уявляє, з чим і як доведеться справлятися.

Отже, тривожитися — це нормально. Але деякі з нас постійно перебуxвають в ситуації, коли в голові лунає «тривога, тривога!», при цьому всі зайчата на місці…

Якщо така триває більше декількох днів, треба терміново йти до лікарні. Є підозра, що у вас ось-ось лопне апендикс. Так, в основному він турбує в районі пупка, але також може бентежити саме справа. Тому не гайте часу.

Що таке тривожний розлад?

Якщо стан надмірного хвилювання з приводу різних буденних проблем триває принаймні протягом 6 міс, можливо, йдеться про так званий тривожний розлад, з яким, за даними статистики, хоча б один раз у житті стикається кожна четверта людина.

Генералізований тривожний розлад характеризується загальною стійкою тривогою, яка не пов’язана із певними об’єктами або ситуаціями.

Як виглядає день занадто тривожної людини?

Весь день людини з тривожним розладом наповнений надмірними хвилюваннями та напруженням, навіть якщо на те немає ніяких причин або ж вони є незначними. Людина перебуває в постійному передчутті катастрофи і надмірно стурбована питаннями здоров’я, статків, сімейними проблемами чи труднощами на роботі. Іноді сама думка про те, що цей день потрібно якось пережити, спричиняє стійке відчуття тривоги.

Як дізнатися, чи є у Вас тривожний розлад?

Наявність тривожного розладу можна запідозрити, якщо:

  • Ви не в змозі позбутися своїх хвилювань, хоча в більшості випадків розумієте, що тривога є набагато сильнішою, ніж того потребує ситуація.
  • Вам складно зосередитися і, навпаки, розслабитися.
  • Ви важко засинаєте і часто прокидаєтесь серед ночі.

Відчуття тривоги часто супроводжують такі фізичні симптоми:

  • слабкість
  • головний біль, запаморочення
  • тремтіння
  • м’язове напруження
  • дискомфорт в ділянці сонячного сплетіння
  • утруднене ковтання
  • нудота
  • задишка
  • припливи жару, підвищена пітливість.

Чим небезпечна надмірна тривожність?

Тривожний розлад може супроводжуватися швидкою стомлюваністю, підвищеною дратівливістю, труднощами із концентрацією уваги, порушеннями сну та навіть підвищеною потребою у відвідуванні вбиральні. Все це призводить до потужного стресу та суттєво ускладнює соціальне, виробниче та навіть звичайне повсякденне функціонування. Внаслідок цього утруднюється виконання робочих обов’язків, що може призвести до втрати роботи або спричинити конфлікт в родині.

Порушення сну саме по собі може стати серйозною проблемою, оскільки спровоковане тривогою безсоння зазвичай має тривалий перебіг і погано контролюється снодійними засобами.

banner

Як позбутися зайвої тривожності?

При тривожному розладі позитивний ефект можуть зумовити заняття йогою, м’язова релаксація та аутотренінг. Однак в деяких ситуаціях цього може виявитися недостатньо, тому слід скористатися сучасними протитривожними препаратами, які ефективно усувають тривогу, депресію, розлади сну та супутні фізичні симптоми, не спричиняючи небажаних ефектів під час тривалого прийому.

При цьому важливо розуміти, що тривога — це реакція на те, чого не сталося. І поки в тривожній уяві трапляються всілякі жахи, в реальності все йде своєю чергою. Тому один із найкращих способів «відключити» страх, що постійно «свербить», це повернутися в сьогодення: зустрічатися з друзями, займатися спортом, знайти приємне для себе хобі, відмовитися від шкідливих звичок та повноцінно відпочивати.

© 2021 Rx index I Cпеціалізоване медичне видання, призначене виключно для лікарів усіх спеціальностей, провізорів, клінічних провізорів та фармацевтів, студентів фармацевтичних факультетів вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів III-IV рівня акредитації, операторів фармацевтичного ринку.

Інформація про препарати, які відпускаються за рецептом лікаря, розміщена на сайті, призначена виключно для спеціалістів. Дана інформація не може бути використана для самостійного приняття рішення про застосування цих препаратів та не може замінити візит і повноцінну консультацію з вашим лікарем.

Свідоцтво про державну реєстрацію як довідкового, спеціалізованого, медичного, фармацевтичного видання: КВ №24234-14074Р (від 16.12.2019р., Міністерство Юстиції України)