5 міфів про біль у спині та 5 порад, як його позбутися

Біль у спині — один з найпоширеніших розладів у світі, що найчастіше призводить до втрати працездатності, додаючи 10% до загальної кількості втрачених років через стан здоров’я. Нерідко у людей з болем у спині порушується сон, виникають депресія і тривога, погіршується якість життя.

Досить часто це пов’язано з виникненням так званого нейропатичного компоненту болю. Це особливий варіант болю, який виникає внаслідок проблем безпосередньо з нервовими волокнами, які починають постійно надсилати у мозок больові повідомлення, хоча жодного пошкодження в цей час не відбувається. Він відрізняється від поширеного (ноцицептивного) типу болю, який викликаний травмою, опіком, тиском тощо. Нейропатичний біль часто описують як пекучий, колючий, стріляючий, ниючий або подібний до удару електричним струмом чи як відчуття «повзання мурашок».

Що робити при болю в спині, який називають нейропатичним? Традиційні знеболюючі, такі як парацетамол та протизапальні засоби, як правило, не дуже допомагають. Тому для лікування болю в спині такого типу застосовуються принципово інші типи лікарських засобів [1]. 

banner

РОЗВІНЧУЄМО МІФИ

Міф 1. Біль у спині — доля лише людей літнього віку

Біль у спині може спіткати у будь-якому віці. Темп сучасного життя, збільшена маса тіла, відсутність рухової активності або, навпаки, надмірне фізичне навантаження призводять до того, що все більше молодих людей скаржаться на неприємні відчуття в спині.

Міф 2. Пряма осанка допомагає запобігти проблемам зі спиною [2]

Сутулість – це погано. Але сидіти занадто прямо і нерухомо тривалий час теж не дуже добре, бо це також може бути навантаженням на спину. Робіть перерви кілька разів на день: обіпріться на спинку стільця, поставивши ноги на підлогу, так щоб спина трохи вигиналася. Ще краще: спробуйте стояти частину дня, наприклад, поки ви телефонуєте або читаєте.

Міф 3. Підйом важких речей сприяє появі болю у спині  [2]

Насправді  важливо не те, яку вагу ви підіймаєте, а те, як ви це робите. Станьте прямо перед об’єктом, присядьте біля нього, спина має бути прямою, голову не нахиляйте. Встаньте, спираючись на ноги, щоб підняти вантаж вгору, а руки тримаючи близько до середини. Не повертайте і не згинайте тіло, інакше ви можете зашкодити спині (звичайно, ви не повинні піднімати нічого, що може бути занадто важким для вас).

Міф 4. Постільний режим – найкращий лікувальний засіб [2]

Так, відпочинок може допомогти  при нещодавній травмі або перенапруженні, яке викликає біль у спині. Але день-два в ліжку насправді може лише погіршити стан.

Міф 5. Я повинен уникати фізичних вправ, особливо силових тренувань [2]

Вправи є загальновизнаною найкращою методикою лікування болю в попереку як у гострій, так і в хронічній фазах [3].

Дослідження показали велику користь та тривалу безпеку різних видів вправ [4-7], включаючи тренування з високим опором навантаження [8-9].

Цікаво, що жоден тип вправ не виявляється кращим чи гіршим [5], тому просто робіть те, що вам подобається і те, що ви добре переносите! Поступово нарощуйте інтенсивність, оскільки ваша здатність виконувати вправи покращується.

Міф 6 : При болях в спині краще застосовувати жорсткий матрац

В іспанському дослідженні люди з постійним болем в спині, які спали на матраці середньої жорсткості, рідше відчували біль у спині і могли рухатися краще, ніж ті, хто спав на жорсткому матраці. Але ця порада підходить не всім. Обирайте матрац в залежності від ваших звичок до сну, а також причини болю в спині.

banner

ЩО РОБИТИ ПРИ НЕЙРОПАТИЧНОМУ БОЛЮ В СПИНІ?

Порада 1. Багато хто довго страждає, перш ніж звертається по адекватну медичну допомогу. «Перетерпіти» біль не можна, адже таким чином організм сигналізує про те, що йому потрібна допомога.

Порада 2. Досить часто люди з нейропатичним болем тривало приймають  нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), які не є достатньо ефективними при цьому типу болю. Якщо це Ваш випадок, обов’язково зверніться до лікаря та обговоріть з ним можливі причини та лікування болю в спині.

Порада 3. При місцевому застосуванні знеболювальних засобів (мазі, пластирі тощо) зменшення болю не поширюється за межі площі та тривалості контакту з ураженою ділянкою тіла. Це може бути зручним для пацієнтів з невеликою зоною поширення болю. В той же час місцеве застосування лікарських засобів (наприклад, лідокаїну у формі пластиру або пластин) може супроводжуватися подразненням і почервонінням шкіри (особливо у разі тривалого використання).

Порада 4.  Враховуючи причини нейропатичного болю в спині, його лікування потребує застосування інших лікарських засобів ніж звичайні анальгетики 

Протисудомні засоби, такі як, наприклад, прегабалін та антидепресанти часто є першою лінією лікування [10]. Обов’язково обговоріть плюси та мінуси ліків, які ви приймаєте з лікарем.

Порада 5. Якщо раніше лікування сильного болю в спині включало суворий постільний режим, то сьогодні фахівці радять більше рухатися та зміцнювати м’язи. Комплексний підхід включає не тільки фармакотерапію (яка на сьогодні є найбільш визнаною у лікуванні болю в спині), а й використання таких немедикаментозних методів лікування, як фізіотерапія, фізичні вправи тощо. Помірне фізичне навантаження природним чином забезпечує найкращий захист від проблем зі спиною, тому в квартиру краще підніматися сходами, а в магазин набагато корисніше їздити на велосипеді.

Література

1.WebMD: Neuropathic Pain and its Management, Authored byColinTidy,Reviewed byAdrianBonsall, Last edited28 Dec 2016: https://patient.info/doctor/neuropathic-pain-and-its-management

2.Back Pain Myths, Reviewed byCarol DerSarkissianon July 15, 2019: https://www.webmd.com/back-pain/ss/slideshow-back-pain-myths

3.O’Sullivan P and Lin I, Acute low back pain. Beyond drug therapies. Pain Management Today, 2014, 1(1): 8-13.

4.Steele et al. A Review of the Clinical Value of Isolated Lumbar Extension Resistance Training for Chronic Low Back Pain; American Academy of Physical Medicine and Rehabilitation, 2015, 7(2): 169–187.

5.Searle et al. Exercise interventions for the treatment of chronic low back pain: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Clinical Rehabilitation, 2015, 29(12): 1155 –1167.

6.Bjorn et al. Individualized Low-Load Motor Control Exercises and Education Versus a High-Load Lifting Exercise and Education to Improve Activity, Pain Intensity, and Physical Performance in Patients With Low Back Pain: A Randomized Controlled Trial; Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 2015, 45(2):77-85.

7.Pieber et al. Long-term effects of an outpatient rehabilitation program in patients with chronic recurrent low back pain. Eur Spine J, 2014, 23:779–785.

8.Vincent et al.Resistance Exercise, Disability, and Pain Catastrophizing in Obese Adults with Back Pain. Med Sci Sports Exerc., 2014, 46(9): 1693–170.

9.Smith et al. An update of stabilisation exercises for low back pain: a systematic review with meta-analysis. BMC Musculoskeletal Disorders, 2014, 15:416. DOI: 10.1186/1471-2474-15-416

10.WebMD: Neuropathic Pain Management, Reviewed byTylerWheeler, August 11, 2019: https://www.webmd.com/pain-management/guide/neuropathic-pain

© 2021 Rx index I Cпеціалізоване медичне видання, призначене виключно для лікарів усіх спеціальностей, провізорів, клінічних провізорів та фармацевтів, студентів фармацевтичних факультетів вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів III-IV рівня акредитації, операторів фармацевтичного ринку.

Інформація про препарати, які відпускаються за рецептом лікаря, розміщена на сайті, призначена виключно для спеціалістів. Дана інформація не може бути використана для самостійного приняття рішення про застосування цих препаратів та не може замінити візит і повноцінну консультацію з вашим лікарем.

Свідоцтво про державну реєстрацію як довідкового, спеціалізованого, медичного, фармацевтичного видання: КВ №24234-14074Р (від 16.12.2019р., Міністерство Юстиції України)